Uputstvo za formiranje skupštine


Preuzeto sa http://www.beograd.rs


Uputstvo za formiranje Skupštine zgrade

U stambenim zgradama u Beogradu na malo prostora živi mnogo ljudi, pa su i problemi mnogobrojni. Stanari zgrada se javljaju pojedinačno i pokušavaju da parcijalno reše svoje probleme, što je sigurno sporiji i neizvesniji put. „Beo-kom servis“ svakodnevno prima pozive od građana i često se dešava da mnogo ljudi zove zbog istog problema iako žive na istoj adresi. Kako bi i „Beo-kom servis“ i komunalna preduzeća mogli da budu efikasniji i uspešniji u rešavanju problema građana preporuka je da građani formiraju Skupštinu zgrade, koja će kao pravno lice rešavati tekuće probleme. Njenim osnivanjem svi problemi bi bili evidentirani na jednom mestu, uštedelo bi se vreme sugrađana i bila bi lakša komunikacija sa nadležnim službama. Sve informacije oko formiranja Skupštine zgrade građani mogu dobiti u Beo-kom servisu lično ili na telefon 3246-796.

1. KONSTITUISANjE SKUPŠTINE ZGRADE

Skupštinu zgrade čine svi vlasnici stanova i drugih posebnih delova zgrade. Skupština zgrade može se obrazovati i za deo zgrade koji čini građevinsku i funkcionalnu celinu (lamela, ulaz i sl.). U stambenoj zgradi, odnosno delu zgrade (lamela, ulaz i sl.) sa deset i manje vlasnika stanova ili drugih posebnih delova zgrade, umesto Skupštine zgrade obrazuje se Savet zgrade koji čine svi vlasnici stanova ili drugih posebnih delova zgrade.

Skupština zgrade se može obrazovati ako je prisutno više od polovine vlasnika stanova ili drugih posebnih delova zgrade, odnosno njihovih predstavnika. Ako vlasnik stana, odnosno drugog posebnog dela zgrade, na dve uzastopne sednice za konstituisanje Skupštine zgrade ne odredi svog predstavnika u skupštini zgrade, svojstvo člana Skupštine zgrade ima nosilac stanarskog prava, odnosno zakupac stana ili drugog posebnog dela zgrade, sa pravom odlučivanja o izvođenju radova na tekućem održavanju stambene zgrade dok vlasnik ne odredi predstavnika.

Skupština zgrade donosi odluke većinom glasova svih članova Skupštine, tako da svakom vlasniku stana ili drugog posebnog dela zgrade pripada po jedan glas. Smatra se da je glasanje obavljeno i u slučaju kada vlasnici stanova ili drugih posebnih delova zgrade daju pismenu saglasnost.

Predsednik Skupštine zgrade bira se većinom glasova članova Skupštine zgrade na period od četiri godine. Za predsednika Skupštine zgrade može biti biran svaki poslovno sposoban vlasnik stana i drugog posebnog dela zgrade. Predlog za izbor, odnosno razrešenje predsednika Skupštine zgrade može podneti svaki vlasnik stana ili drugog posebnog dela zgrade.

Skupština zgrade može iz reda svojih članova obrazovati stalna ili povremena radna tela za obavljanje stručno-operativnih i administrativno-tehničkih poslova (savet zgrade, odbori, komisije i sl).

Skupština zgrade može punovažno odlučivati ako je prisutno više od polovine članova Skupštine. Skupština zgrade većinom glasova prisutnih članova Skupštine zgrade donosi odluke koje se odnose na tekuće održavanje zgrade. Skupština zgrade, saglasnošću članova Skupštine kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova i drugih posebnih delova zgrade, donosi odluke koje se odnose na investiciono održavanje zgrade.

Na sednici Skupštine zgrade vodi se zapisnik koji potpisuje zapisničar i predsednik Skupštine zgrade.

Zapisnik sa konstitutivne sednice Skupštine zgrade trebalo bi da potpiše više od polovine vlasnika stanova ili drugih posebnih delova zgrade, odnosno njihovih predstavnika, kako bi odluka o konstituisanju Skupštine zgrade i izboru predsednika bila i praktično ozvaničena.

2. REGISTROVANjE SKUPŠTINE ZGRADE

Stambena zgrada ima svojstvo pravnog lica u pravnim poslovima koji se odnose na održavanje i korišćenje stambene zgrade. Stambena zgrada ima račun i pečat.

Predsednik Skupštine zgrade zastupa stambenu zgradu u pravnim poslovima sa trećim licima, pred organima uprave i pravosudnim organima u vezi sa održavanjem zgrade.
Posle konstituisanja Skupštine zgrade i izbora predsednika, potrebno je da predsednik Skupštine zgrade, zapisnik sa konstitutivne sednice sa potpisima vlasnika podnese na overu u Pisarnicu Opštine. Kopija zapisnika ostaje u Opštini, a overeni original zapisnika treba iskopirati za dalje pravne poslove.

3. IZRADA PEČATA I OTVARANjE RAČUNA

Na osnovu overenog zapisnika može se izraditi pečat Skupštine zgrade kod pečatoresca. Posle izrade pečata trebalo bi napraviti ovlašćenje za predsednika Skupštine zgrade za zastupanje zgrade u daljim pravnim poslovima.

U Zavodu za informatiku i statistiku, Tiršova 1, dobija se Potvrda o matičnom broju Skupštine zgrade. Zatim se, u nadležnoj Poreskoj upravi za teritoriju opštine na kojoj se nalazi zgrada, dobija PIB (poreski identifikacioni broj). Za otvaranje poslovnog računa u banci potrebno je poneti Odluku Skupštine zgrade da otvori tekući račun i potvrde o PIB-u i matičnom broju.

Ovime je Skupština zgrade i praktično postala pravno lice i može da sklapa sve vrste ugovora i obavlja druge pravne poslove.